Szwajcaria Saksońska - raj dla miłośników skalnych miast, twierdz i zamków

Szwajcaria Saksońska to prawdziwy raj dla miłośników skalnych miast, twierdz i zamków, który jest położony tuż za naszą zachodnią granicą i w odległości niecałych 50 km od Drezna, stolicy Saksonii. Jest to część Gór Połabskich znajdujących się po obu stronach rzeki Łaby. Góry te tworzą jeden z najbardziej spektakularnych przyrodniczych i kulturowych krajobrazów Europy. Szwajcarski malarz epoki romantyzmu Adrian Zingg, będąc po olbrzymim wrażeniem tutejszych widoków jako pierwszy użył nazwy Szwajcaria Saksońska ze względu na podobieństwo tego miejsca do swoich rodzinnych stron. Płaskowyże, góry stołowe, skalne szczeliny, wąwozy, lasy oraz malownicza dolina Łaby to wszystko znajdziemy właśnie w Szwajcarii Saksońskiej. Niesamowitym jest kanion rzeki Łaby, który w tym miejscu spotyka się z niebywale wręcz pociętymi przez erozję piaskowcami przybierając niezwykłe kształty. Bardzo często wiszą one 100-200 metrów nad doliną. Większa część tego regionu stanowi teren parku narodowego. Poniżej przestawiamy Wam najważniejsze atrakcje Szwajcarii Saksońskiej, które powinny znaleźć się w programie zwiedzania tego cudownego regionu! 

Most Bastei jest ikoną i największą atrakcją Szwajcarii Saksońskiej. Zbudowany z kamienia a jego długość to 76,5 m i jest „zawieszony” 40 m nad dnem wąwozu. W okolicy mostu znajduje się kilka wspaniałych miejsc widokowych. 

Most Bastei

Twierdza Konigstein wznosi się na platformie skalnej o wielkości 13 boisk piłkarskich, która nigdy nie została zdobyta i jest jedną z pereł regionu. Jej wyjątkowość sprawiła, że była dla saksońskiego dworu ulubionym celem wycieczek oraz miejscem wspaniałych uroczystości. Dziś twierdza nie jest nie do zdobycia, obecnie może to zrobić każdy bez większego wysiłku przy pomocy windy panoramicznej. Ten ponad 400-letni obiekt składa się z ponad 50 imponujących budynków o przeznaczeniu wojskowym z okresu renesansu, baroku i XIX wieku. Znajduje się tutaj również rozległy park, który sprawia, że pobyt na twierdzy jest naprawdę przyjemny. Wzdłuż murów prowadzi ścieżka panoramiczna, o łącznej długości 1,7 km, a rozpościerający się z niej widok na Saską Szwajcarię, wschodnie Rudawy oraz Drezno zapiera dech w piersiach. 

Twierdza Konigstein

Zamek w Stolpen to średniowieczny 800-letni kompleks zamkowy jest nierozerwalnie związany z tragicznym losem hrabiny Cosel. Była to piękna kochanka polskiego króla oraz saskiego elektora, Augusta Mocnego Sasa oraz matka jego trójki dzieci. W 1716 roku hrabina została przywieziona do zamku i w nim uwięziona. Pozbawiono ją wolności bez uzasadnienia, bez śledztwa, oskarżenia, procesu czy wyroku. Przebywała w zamku aż do swojej śmierci, czyli przez 49 lat. Została pochowana w kaplicy zamkowej. Osoby widzące w niej „saksońską męczennicę” czynią z zamku miejsce pielgrzymek. Co roku Stolpen odwiedza kilka tysięcy turystów, których celem jest nie tylko wystawa stała o hrabinie Cosel, ale i ciemne więzienne podziemia, katownia czy „głodownia”. Z obiektu roztacza się wspaniały widok na Pogórze Łużyckie i na barokową Starówkę miasta Stolpen.

zamek w Stolpen

Pirna to brama do Szwajcarii Saksońskiej. Piękne centrum miasta z ratuszem bogatym w gotyckie portale, z jego twierdzą "Sonnenstein", ewangelickim kościołem miejskim p.w. św. Marii i Domem Canaletta. Z twierdzy "Sonnenstein" rozciąga się przepiękny widok na pirnieńskie winnice. Z Pirny można udać rzeką Łabą w rejs parowcem do Bad Schandau. Płynąc po drodze obserwuje się z perspektywy rzeki imponujące formacje ze skał piaskowca oraz „Scenę w skałach” (Felsenbuehne) w Rathen czy twierdzę Konigstein. 

Pirna

Popularne posty z tego bloga

Budapeszt - Perła Dunaju

Skarby północnego wybrzeża Francji

Kulinarne podróże po Chorwacji – wino