Polskie miasta w filmach i serialach

Turystyka filmowa od kilku lat cieszy się niebywałą popularnością. Na pewno niejeden raz sami oglądając filmowe, zapierające dech w piersiach widoki zadawaliście sobie pytanie „Gdzie nakręcono ten film?”, „Gdzie powstała scena do serialu…?”. Marzyliście o tym, żeby udać się śladami ulubionych seriali, filmów, czy ich bohaterów? Biegniemy Wam z pomocą i zabieramy Was dziś w podróż po miejscach, które stały się najsłynniejszymi scenografiami filmowymi w Polsce.
 

Filmowa stolica

W Warszawie nakręcono tak dużo filmów i seriali, że nie jesteśmy w stanie ich zliczyć. Tutejsze ulice, kamieniczki i skwery odnajdziemy w niemalże każdym filmie Stanisława Barei. W Warszawie nakręcono filmy takie jak kultowy „Miś”, „Alternatywy 4”, czy „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”. Blokowiska stolicy zobaczymy także, oglądając „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego. Powstały tu wielkie polskie filmy takie jak: „Nie lubię poniedziałku” Tadeusza Chmielewskiego, czy „Czterdziestolatek”, którego wyreżyserował Jerzy Gruza. Jednak najbardziej znanym miejscem filmowej Warszawy jest ulica Pańska, przedstawiająca często obraz przedwojennej, zniszczonej Warszawy, kręcono na niej między innymi sceny do serialu „Dom”, czy filmu „Pianista”.

Kraków według Stevena Spielberga

Krakowski spleen, jedno z miast o największej liczbie zabytków w Polsce, a może po prostu naturalny urok tego miasta? Co spowodowało, że Kraków to istny plan filmowy? Tego nie wiemy, ale wiemy, że powstało w nim wiele znakomitych filmów takich jak: „Noce i dnie”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Katyń”, „Karol – człowiek, który został papieżem”. Kręcono tu także trzymającą w napięciu, wyreżyserowaną przez Juliusza Machulskiego komedię kryminalną „Vinci”, której akcja dotyczy kradzieży wartego krocie obrazu „Dama z Łasiczką” z Muzeum Książąt Czartoryskich. To także zagłębie polskich komedii takich jak: „Mayday”, „Nie kłam kochanie”, czy „Ciało”. Wspaniałe predyspozycje tego miasta dostrzegł także znakomity, światowej sławy reżyser Steven Spielberg. W swoim nagrodzonym wieloma Oskarami filmie „Lista Schindlera” Spielberg uwypuklił realizm głównego bohatera, poprzez ulokowanie go w kamienicy, którą zamieszkiwał w rzeczywistości. Zdjęcia do filmu kręcono także w Kościele Mariackim, czy w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej. Nic dziwnego, że film ten przez swoją niewiarygodną autentyczność i wspaniałe zdjęcia osiągnął wielki sukces.

Wrocław w Hollywood

Steven Spielberg i Tom Hanks we Wrocławiu? Tak, i to z jak wspaniałą wizytą! Reżyser powrócił do Polski, sięgając po kolejne wspaniałe kadry do swojego filmu. Spielberg odwiedził tym razem Wrocław, który posłużył mu za plan filmowy do nagrodzonego Oskarem „Mostu Szpiegów”. Wrocław zobaczymy także w wielu innych zagranicznych produkcjach takich jak na przykład: „Biegnij, chłopcze biegnij”, „Kobieta w Berlinie”, czy nagrodzony Oscarem, holenderski „Charakter”. Ulice stolicy Dolnego Śląska odnajdziemy także w polskich filmach „Sala samobójców” czy „Zimna wojna”.

Geralt z Rivii szlakiem Orlich Gniazd

Zagraniczne produkcje przyciągają nie tylko polskie miasta, ale także piękna, wyjątkowa natura. Nasze spektakularne i tajemnicze Góry Stołowe znajdziemy na przykład w fantastycznej, baśniowej produkcji „Opowieści z Narnii”. Z kolei w wielkim hicie „Wiedźmin”, popularnej platformy „Netflix”, odnajdziemy położony na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej zamek Ogrodzieniec. Dziko porośnięte zbocza, naturalne masywy wapienne, a także wspaniałe ruiny pleneru sprawiły, że trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na nakręcenie zdjęć do tego serialu.

“Podkarpackie Hollywood” - Jaśliska

Ta mała niepozorna wieś od lat przyciąga swoim niebywałym pięknem i tajemniczą atmosferą, ciesząc się ogromną popularnością wśród reżyserów i scenarzystów. Nakręcono tu wiele rozmaitych polskich produkcji, ale niewątpliwie najgłośniejszą z nich był nominowany do Oscara film "Boże Ciało". Marek Zawierucha będący scenografem produkcji w Jaśliskach pracował już wcześniej nad filmem Małgorzaty Szumowskiej “Twarz”. Warto wymienić także wyjątkowe produkcje takie jak "Wino truskawkowe", czy zrealizowany na podstawie powieści Władysława Terleckiego film “Gwiazda Piołun”.

Popularne posty z tego bloga

Budapeszt - Perła Dunaju

Skarby północnego wybrzeża Francji

Kulinarne podróże po Chorwacji – wino