Karnawał w Wenecji - historia, program i stroje

Karnawał w Wenecji ma swoją wielowiekową historię. Jego początki sięgają XIII wieku, tak jak pierwsze wzmianki o noszeniu masek. Kiedy pod koniec XVIII wieku, za panowania króla Austrii, przestała istnieć Republika Wenecka, zniesiona została również tradycja karnawału. Dopiero w 1979r. młodzi zafascynowani sztuką i teatrem wenecjanie postanowili ją wskrzesić i doprowadzili do jej odrodzenia. Obecnie każdego roku podczas karnawału pojawiają się tysiące turystów chcących poczuć niezwykłą atmosferę, a przede wszystkim zobaczyć feerię kolorowych strojów i masek noszonych podczas karnawału.

grupa ludzi w kostiumach i maskach

Co oznacza "karnawał"?  

Słowo "karnawał" wywodzi się od dwóch włoskich słów carne, czyli mięso oraz vale, które znaczy usuwać. Definicja przestawia, że to czas pożegnania z mięsem - czyli okres, w którym to następuje przerwa w spożywaniu produktów odzwierzęcych i w ucztowaniu. Odbywa się on zimą, a oficjalne rozpoczęcie ma miejsce w sobotę przed Tłustym Czwartkiem. Świętowanie inicjuje Lot Anioła, kiedy to przebrana w karnawałowy strój osoba zjeżdża po linie z dzwonnicy bazyliki św. Marka wprost na główny plac zabawy – Plac św. Marka.

Program karnawału - co, gdzie, kiedy?

Oprócz Placu św. Marka, gdzie odbywają się główne obchody uroczystości karnawałowych warto jeszcze zajrzeć na plac Piazzetta San Marco, gdzie mają miejsce uroczystości towarzyszące, lub Canale Grande, gdzie odbywa się parada gondoli. Na terenie całego starego miasta krążą przebrane postacie w strojach z dawnych epok, z którymi można zrobić sobie zdjęcie. 

Warto wspomnieć o jednej z imprez towarzyszących - o Święcie Marii (Festa delle Marie), gdzie na wzór dawnych zwyczajów wybierana jest najładniejsza przedstawicielka Marii z Wenecji – Maria del carnevale. Dziewczyny paradują w strojach z dawnej epoki, a na koniec wybierana jest najładniejsza z nich. Oprócz Lotu Anioła, który jest otwarciem karnawału odbywa się także Lot Orła, gdzie gość specjalny zjeżdża z dzwonnicy Bazyliki św. Marka na główny plac. Karnawał oczywiście nie może się odbyć bez masek – w Wenecji na zakończenie wybierana jest najpiękniejsza maska festiwalu, a zamknięcie wszystkich uroczystości wiąże się z pokazem sztucznych ogni i wielkim balem. Koniec obwieszczają dzwony dobiegające z bazyliki dzwonnicy św. Marka.

Warto odwiedzić także oficjalną stronę karnawału, aby sprawdzić aktualności i szczegółowy program na kolejny rok. 

gondole na Canale Grande

Maski karnawałowe w Wenecji

Najważniejszym elementem karnawału w Wenecji są, rzecz jasna, barwne maski, które od wieków pozwalają ludziom ukrywać swoją tożsamość. Dzięki nim, zarówno w przeszłości, jak i obecnie, biedni i bogaci, ludzie różnych narodowości i wyznań mogą bawić się razem, bez żadnych uprzedzeń.

Weneckie maski wykonane są z gipsu, gazy lub porcelany, które są bogato zdobione cekinami, piórami i koronkami, co sprawia, że są one niezwykle kosztowne. Niemniej jednak, dla turystów dostępne są tańsze wersje weneckich masek, często produkowane masowo w Chinach.

Rodzaje masek 

Kształt maski został specjalnie zaprojektowany tak, aby osoba ją nosząca mogła swobodnie jeść i pić. Co roku karnawał ma nowy temat przewodni, co wpływa na charakterystyczne zdobienia masek. Ponadto istnieje kilka charakterystycznych rodzajów masek, które różnią się wzorami i kolorami, takie jak:

Dottore – chyba najbardziej znana maska, z długim dziobem, która była noszona przez medyków. Jej kształt był uzasadniony tym, że na końcu długiego nosa lekarze wlewali sobie ziół, by zniwelować zapach rozkładających się ciał.

  
https://www.camacana.com/en-UK/plague-doctor-mask-history.php

Pantalone – to maska z długim nosem i skośnymi oczami, przedstawiająca smutnego starca

https://www.visititaly.eu/best-tours-and-experiences/carnival-in-italy-where-when-sweets-masks

Volto – biała maska, symbolizująca ducha, noszona najczęściej z trójkątnym nakryciem głowy

https://craftsmanship.net/the-high-art-of-the-mask/

Bautta – kwadratowa maska, noszona z kapeluszem i peleryną, nie posiada otworu na usta

https://en.gliamicidipierrot.com/2015/10/07/venetian-masks-history/

Colombina – popularna maska zakrywająca jedynie oczy, najczęściej dostępna w kolorze srebrnym lub złotym

https://campingcasavio.wordpress.com/2016/02/04/the-most-important-carnival-masks-of-venice/

Arlecchino – maska w kolorze czarnym, symbolizująca niewolnika. Często wykonana ze skóry lub drewna

http://www.yourtoursinvenice.com/carnival/

Moretta – to z kolei rodzaj maski, która nie ma zapięcia. Trzeba ją umocować przy twarzy, trzymając w zębach specjalny guzik, montowany od środka. Uwaga – ciężko coś w niej powiedzieć.

https://leapoffaithchloe.com/behind-the-mask/

To co, kto jedzie z nami do Wenecji? Do wyboru macie dwa terminy i oba są już potwierdzone! Nieprzekonani? Sprawdźcie filmik z karnawału w Wenecji poniżej: 

Popularne posty z tego bloga

Budapeszt - Perła Dunaju

Skarby północnego wybrzeża Francji

Kulinarne podróże po Chorwacji – wino